• Національний центр аерокосмічної освіти молоді ім. О.М. Макарова
  • +38(056) 713-57-56 / +38(056) 713-58-64
Публікації

М.К. Янгель (Михайло Кузьмич Янгель)

«Школа життя, яку ми пройшли разом з Кузьмичем, та частка душі, яку він залишив у кожному з нас, зберігають пам'ять про нього, пам'ять про справжнього Людину.»

Член-кореспондент НАН України
Н.Ф. Герасюта

 

М.К. Янгель (Михайло Кузьмич Янгель)

Головний конструктор і начальник ОКБ №586 (сьогодні ДП «КБ« Південне »ім. М.К. Янгеля»), академік Академії наук СРСР, лауреат Ленінської і Державної премій, двічі Герой Соціалістичної Праці. Під його керівництвом КБ «Південне» стало флагманом бойового і космічного ракетобудування і сьогодні залишається провідним підприємством вітчизняної і світової ракетно-космічної галузі.

М.К. Янгель народився 25 жовтня (за старим стилем) 1911 року в селі Зирянова Ніжнеілімского району Іркутської області, в сім'ї селян. Але коріння Янгеля закладені в Україні. У 1894 р в Ніжнеілімскій (Тушамскій) слободі оселився колишній каторжник, уродженець Чернігівської губернії Лаврентій Павлович Янгель з двома синами. Місцеві жителі, в основному тунгуси та російські, поставилися до нових поселенців без упередження, адже засланців тут було багато. Лаврентій Янгель, засланий на каторжні роботи і вічне поселення до Сибіру за бунтарство, виявився дуже доброю людиною. За вісім років роботи на Ленських золотих копальнях голова сім'ї підірвав здоров'я. На сімейній раді було вирішено, що з батьком в Ніжнеілімскій слободі залишиться старший син Леонтій, а молодший Кузьма піде наймитувати в сусіднє село Зирянова. Але Кузьма зайнявся видобутком хутра, перестав наймитувати і одружився на Ганні Перфильєвій. Сім'я Кузьми їздила в Бодайбо, щоб заробити на золотих копальнях, але повернулися назад в Зирянова, де і народилася їх шоста дитина, майбутній академік Михайло Янгель, якого в дитинстві звали Мінько. Дід Лаврентій багато розповідав онукам про Україну, запорізьких козаків. Любили і шанували в родині Янгеля книгу, вголос читали твори Пушкіна, Лермонтова, Некрасова, Гоголя.

Михайло спочатку вчився в школі села Зирянова, потім - в Ніжнеілімскому початковому училищі. У 1926 році переїхав до Москви, де продовжив навчання в школі, поєднуючи її з роботою на виробництві. У 1927 році вступив до школи ФЗУ при текстильній фабриці імені Червоної армії і флоту. Працював ткачем, а потім помічником майстра. У 1931 році вступив в члени ВКП(б) і по путівці Пушкінського РК комсомолу був направлений на навчання до Московського авіаційного інституту, який з відзнакою закінчив у 1937 році. У 1935 році, будучи студентом, вступив на роботу в авіаційне КБ Н.Н. Полікарпова, де працював після закінчення інституту протягом 10 років спочатку на посаді конструктора II категорії, потім помічником головного конструктора, провідного інженера, заступника директора заводу. Брав участь в розробці винищувачів І-16, І-17, а також двомоторного винищувача для супроводу далеких бомбардувальників і інших літаків. У лютому 1938 року М.К. Янгель з групою провідних авіаційних фахівців був спрямований в Америку на фірми «Дуглас» і «Райт» для придбання конструкторської та технологічної документації на виробництво літаків і моторів. У жовтні 1939 року після повернення на батьківщину М.К. Янгель продовжив роботу в КБ Н.Н. Полікарпова. У роки війни після евакуації авіаційного заводу в Новосибірськ займався організацією масового випуску бойових літаків.

У 1948 році був направлений на навчання в Академію авіаційної промисловості. У 1950 року, після закінчення з відзнакою Академії ЦК партії, спрямований на роботу в інститут НДІ-88 в якості начальника відділу. У травні 1952 призначен директором Центрального науково-дослідного інституту по ракетній техніці, до складу якого входили ряд науково-дослідних відділів, досвідчений завод, дві філії, експериментальні цехи і більш десяти КБ, в тому числі конструкторське бюро С.П. Королева.

У липні 1954 року призначен головним конструктором знову організованого особливого конструкторського бюро (ОКБ-586) в Дніпропетровську, в завдання якого входила розробка принципово нових ракет стратегічного призначення.

М.К. Янгель - основоположник нового напрямку в ракетній техніці, заснованого на використанні висококиплячих компонентів палива й автономної системи керування, що істотно підвищило боєздатність і точність ракетних комплексів стратегічного призначення. Брав участь в розробці проектів ракет Р-5 і Р-7, керував розробкою проектів ракет Р-11 і Р-12, організував дослідження в області аеродинаміки, балістики, матеріалознавства та інших проблем ракетної галузі. Очолював створення ракетних комплексів Р-12, Р-14, Р-16, Р-36, космічних ракет-носіїв «Космос», «Космос-2», «Циклон-2», «Циклон-3», ракетного блоку місячного корабля комплексу Н1-ЛЗ, космічних апаратів «Космос», «Інтеркосмос», «Метеор», «Цілина». Помер М.К. Янгель 25 жовтня 1971 року в день свого 60-річного ювілею.

Янгель створив свою школу по розробці ракет і космічних апаратів різного призначення, вніс істотний внесок в розвиток міжнародної співпраці соціалістичних країн в галузі супутникових досліджень. Сьогодні ім'я Янгеля носять школи і вулиці в Дніпропетровську, Москві та інших містах. Його ім'ям названі океанський суховантаж, захмарний пік Південно-Західного Паміру, кратер на Місяці і створене ним КБ «Південне».

Наші досягнення

Аерокосмічна освіта - це системна форма навчання та виховання дітей і молоді з метою передачі їм знань по авіації та космонавтиці, підготовка спеціалістів для аерокосмічної галузі, інформування населення про результати космічної діяльності в Україні.

Аерокосмічна школа

15 шкіл міста, 3000 учнів

Міжнародна молодіжна науково-практична конференція «Людина і Космос»

20 конференцій, 6000 студентів, 412 публікації 

Конкурс комп'ютерних технологій «Ми-діти Галактики»

680 учасників, 275 шкіл міста

Аерокосмічні класи з формою навчання у вихідні дні

55 шкіл міста та області, 1000 учнів

Наші партнери

Наші постійні партнери

Зворотній дзвінок
Передзвонимо Вам через 10 хвилин
Ваше ім'я
Ваш телефон
Дані будуть використані лише для зв'язку з Вами!
×